Kuidas koolilapsed metsa rajakaamerat paigutasid

Postitas Aasta Loom - P, 05.11.2017 - 09.00
Sisu

Video: Tarmo Mikussaar 

Mida on koolilaste metsameelitamiseks vaja – selget kitserada metsa all, natuke kaera loomadele, pisikest rajakaamerat ja paari loodushuvilist täiskasvanut. Mõnusasse kohta koolilähedases segametsas raielangi servas paigutasid oma kaamera Keeni kooli 1. ja 2. klassi õpilased. "Tahame karu näha," kõlas laste soov. Kas nüüd karu end kaameras näitab (varsti läheb talveunne), on kahtlane, aga metskitse, põdra, metssea, mägra, kähriku, rebase, nugise ja väikesed närilised võib suure tõenäosusega kaamera ära näidata küll, nagu see seniste kaamerate puhul juhtunud on.
Et loomi kindlamini kohale meelitada, paigutati ühe jahimehest isa algatusel kaamera ette ka soolapuu. Videost on näha, kuidas lapsed ise keelega puud lakuvad – on mõnus soolane küll!
Aasta looma kodulehe toimetus käis Keeni põhikooli lastega metsa rajakaamerat paigutamas hingedepäeval. Aitäh õpetajatele Tiina Kukele, Tiina Liivamäele, Maarja Kallisele ja Ringo Saarele ning lapsevanematele Kalmer Lehepuule ja Meelis Kõivule. 
Samal nädalal panid oma kaamera üles ka Ala põhikooli 2. klass  koos  4. klassi õpilastega ning Tsirguliina keskkooli 7. klass.  

ala põhikool
Ala kool paigutas kaamera väiksesse kaasikusse, kust mitmed kitserajad risti-rästi läbi kulgevad. Umbes 20 ruutmeetrile loobiti veidi kodust kaasa toodud porgandit, kartulit ja kaera – viimast armastavad kitsed väga. Kaamera ette oodatakse loomulikult rohkem loomi kui vaid kitse – karu eriti! Tuuline ja niiske ilm võttis nii mõnelgi lapsel nina vesiseks, aga kõik ootasid kannatlikult, millal kaamerapaigutamise toimingud tehtud saavad. 
Foto: Mats Kangur
 

 

ala põhikool
Parimat puud valiti üpris pikalt, samuti tuli kaamerasilma eest paar oksa ära saagida, et need kõva tuulega kaamera liikumisandurit käivitama ei hakkaks. Lõpuks võis rahule jääda – kaamera vaatas põhja poole ja pildist oli lagedam ala kenasti näha. Näis, millal tulevad esimesed kaadrid.
Foto: Mats Kangur
 

 

tsirguliina keskkool
Tsirguliinas tuli kaamera  paigutamiseks jalutada kooli juurest tubli tükk maad asula serva ning siis üle kraavide hüpata, kuni jõuti väikese pajupuudega ümbritsetud lagendikule. Põõsa sisse oli püsti löödud tokk, kuhu peale paigutatigi  kaamera. 
Foto: Mats Kangur
 

 

tsirguliina kooli kaamera
Loomade meelitamiseks oli ka soolapuu püsti ning maas suur hunnik õunu. Tsirguliina koolis tuli kaamerapaigutamist vaatama terve klass, ent kohal hakkavad iganädalaselt käima loomadele süüa viimas või mälukaarti kontrollimas loodushuvilised õpilased.
Foto: Mats Kangur
 

Kaamerad said üles tänu klassiõpetajate ja lastevanemate eestvedamisele. Ala koolis sütitas teisi õpetaja Kaja Hass ning Tsirguliina koolis IT-juht Valdo Kõrge ja õpetaja Merje Saarniit. Suur tänu kõigile!
 

Helen Arusoo
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.