Nädal metsas. Ilves käis kitsi üle lugemas.

Postitas Aasta Loom - R, 19.01.2018 - 12.47
Avapilt
Sisu

Siin istus ilves mõneks ajaks maha. Käpad jõudsid minutite jooksul jääle selged jäljendid sulatada. Tagumiku ja saba jälg samuti loetavad. Arvatavasti on tegu emase loomaga, sest suhteliselt väikesed käpajäljed olid. Sammude vahe see eest täiskasvanud looma oma. Noortel on lühem samm. 

 

Saabunud külm tungis metsa tundidega. Puud paukusid ja mets kõlas nagu oleks karge pakane - niivõrd vett täis oli kõik imbunud. Hea, et külm saabus ilma suurema lumeta ja metsaaluse veeväljad said tugevama kaane. Oleks lumi kohe peale tulnud, oleks jää maasoojuse ja liikuva vee tõttu palju õhem saanud. Metsaalune jätkuvalt läbimatuks jäänud. Praegune sai õnneks korralikult kandma. Metsas looklesid rebaste, kährikute ja jäneste jäljed. Põdra omi jäält ei leidnud. Libedaga võib suur sõrakandja end ära nikastada, õhemad kohad vajuvad tema raskuse all siiski läbi. Lisaks on jääalune vesi ka allapoole vajunud. Tekkinud ohtlikud ja salajased tühimikud. Tõeline jalgade lõhkuja maastik. 

 

ilves
Jäljeretkel leidus jääväljadel kõige rohkem kährikute radasid, mis omakorda hiirte omadega ristusid. Pikalt laiunud kõrge vesi oli ju pisema rahva mätastele ja kõrgemate juurepahmaste lähedusse lõksu jätnud. Nüüd said alles liikuma. Kährikud seda liiklust uurima tulidki. 

 

ilves
Raba poolt metsaserva teel olnud kitsekarja jäljed näitasid ilmekalt kui vaevaline on sõrgadega mööda sellist liuvälja liikuda. Iga samm kerge uisutamisega. Sõraotsad igas suunas laiali. Asusingi kitsede kannul liikuma.

 

ilves
Peagi liitusid kitsede jälgedele pikalt oodatud ümmargused käpajäljed. Ja ongi kass kohal! 

 

ilves
Veidi aega oli ilves täpselt kitsekarja jälgedel. Siis aga maha istunud. Päris tükiks ajaks. Istumise suuna järgi vaatas niiviisi siit kabejalgadele pikemalt järele. Jäljeread kulgesid täpselt neil päevil valitsenud tuulesuunda teades allatuult. Lootusetult vale suund lähemale hiilimiseks ja edukamaks jahiks. Ilves oli selles võserikus lihtsalt oma aastaid tuttavat rada pidi liikumas, et järgmisesse metsatukka lipsata. Võibolla ei olnud ka kõht piisavalt tühi, et rohkem vastu tuult tulnuks liikuda. Arvatavasti ilves mõistis, et kitsed on tema kohalolekust teadlikud ja üritada pole mõtet. Istus maha, pidas aru ja jätkas siis oma endist teed. Jäljed astusid kitsede omadelt kõrvale. 

 

Uus ilvesele mõeldud rajakaamera koht on valitud just võsaserva sellele väljaulatuvale "ninale", kus ka varasematel aastatel ilvesed ühest tukast teise on läinud. Videolõigus läinud aastal jälgitud põllukarja üks sokupoissidest. Juba väikesed sarvemüksud peas! Ilves oli ka sel korral vana tuttavat ületuskohta kasutanud. Seekord läks aga teiselt poolt kaamerapildi paremasse nurka jäävat kadakapõõsast ja fotosilma ei käivitanud. Ilves möödus sel korral vaid 15 meetrit meie rajakaamerast eemalt!

 

ilves
Loo avapildi juures väidetud ilvese sammu pikkus oli saapaga mõõdetult päris korraliku täiskasvanud looma oma. Umbes 83 sentimeetrit. 

 

Teise rajakaamera ees käisid seekord taas kährikud. Valgejänes paaril korral ja usinamalt halljänes. Rebaseid käis kaks, kellest ühel on kärntõbi kallal. Loodame, et ilves temaga tegemist ei tee.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.