Lemps kolis uude elupaika

Postitas Aasta Loom - P, 03.06.2018 - 10.00
Avapilt
Sisu

Ilvese Lemps asukohapunktid ja territooriumide piirid alates eelmise aasta aprillist. On näha, kuidas ilves on oma vana elupaiga täiesti välja vahetanud. Roheline joon tähistab liikumisi aprillist kuni augustini 2017, sinine joon septembrist kuni maini 2018, punane – jooksuaega märtsist-aprillini 2018. 

 


Ilvesed on üldiselt paigatruud loomad, kes läbi samade kohtade korduva külastamise õpivad oma suuri kodupiirkondi hästi tundma. Maastiku hea tundmine tuleb kasuks nii toidu otsimisel kui võimalikest ohtudest hoidumisel. Nii võib isendi eluala piir küll muutuda, kuid kodupiirkonna kese olla läbi aastate püsiv. Samas noorte isendite puhul võib ette tulla, et nad jätavad mingil põhjusel oma senise elupaiga tervenisti maha ning kolivad hoopis mujale. Nii tegi näiteks isane ilves Lemps, kes sai jälgimisseadme kaela 2017. aasta aprillis. Sealt alates kuni augusti lõpuni elas ta Ahja ja Põlva vahelisel alal suurusega 210 ruutkilomeetrit , kuid kolis siis mingil põhjusel äkki ligikaudu 20 km ida poole ning elas edaspidi Põlva ja Räpina vahelisel alal suurusega 415 ruutkilomeetrit.
Selline eluala vahetamise põhjus ei ole teada, kuid on võimalik, et mõni vanem ilves ajas ta oma eelmisest kodupiirkonnast lihtsalt minema või jäi siis millegi poolest ahvatlevam suurem idapoolsem ala oma endisest peremehest vabaks. Sageli võtavad ilvesed ette pikemaid rännakuid väljapoole oma tavapärast liikumisala ka jooksuajal märtsis-aprillis. Lemps liikus sel ajal aga oma uue territooriumi piires.

 

Raido Kont

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.