Emailves Ilse liikumised suvel

Postitas Aasta Loom - E, 02.07.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ilvese pesapaik pehkinud sanglepa kõrge kännumätta all.
 

Eelmises loos rääkisime, kuidas ilvesemammadel on kombeks tassida oma poegi aina uutesse peatuspaikadesse. Emailves Ilse näitel võib kenasti näha, milline on kutsikatega pere suvine liikumismuster.

Emailves Ilse liikumised
Emailvese Ilse pesakoht ja liikumised juunis peale poegade sündi. Pesa 1 – poegade
sündimise paik; pesa 2 – mahajäetud talukoht, kuhu ilves viis oma pojad peale 18. juunit; saak 1 – mõni päev enne poegade sündi murtud metskits; saak 2 – sookurg; saak 3 –
halljänes; saak 4 – metskits.
 

Järvamaal elanud emase ilvese Ilse kaeluse abil kogusime andmeid ajavahemikul 2013. aasta märtsist kuni 2014. aasta veebruarini. Kogu aasta vältel liikus Ilse kokku 180 ruutkilomeetri suurusel alal ning enne poegade sündimist mai lõpus liikus ta kuni üheksa kilomeetrit ööpäevas. Aga alates 27. maist jäi Ilse paikseks. Selleks kohaks sai põldudega ümbritsetud kahe hektari suurune metsatukk. Muutus tähendas,et pojad sündisid. Vahetult enne paikseks jäämist oli Ilse murdnud läheduses metskitse ning võib-olla oli see ka põhjuseks, miks ilves otsustas tuua pojad ilmale just sellises esmapilgul üsnagi tavatus asukohas. Pesast 900 m kaugusel asuvat saaki käis Ilse söömas veel mitmel korral peale poegade sündi. Kogu juunikuu veetis Ilse enamuse ajast pesas, liikudes sealt ainult kuni pooleteise kilomeetri kaugusele, et toituda vahepeal murtud saakloomadest, kelleks oli 500 m kaugusel pesast murtud sookurg ning vastavalt 700 m ja pooleteise kilomeetri kaugusel murtud halljänes ning veel üks metskits.

Nii moodustasid Ilse juunikuised liikumised kokku ainult 1 % tema kogu kodupiirkonna suurusest. Oma esimese pesapaiga, mis asus ümber kukkunud haava võra all, vahetas emailves välja 18. juunil. Siis kolis ta pojad pool kilomeetrit edasi sama metsatuka servas asuva mahajäetud talu sissekukkunud katusega küüni, mille lakas olid veel heinad. Seal viibis ilvesepere kuni 29. juunini, pärast nad enam endistesse pesakohtadesse tagasi ei pöördunud. Juulis viis Ilse poegi juba iga paari-kolme päeva järel uude asupaika ning liikus ka ise vähehaaval aina suuremal alal. Kokku moodustas see siiski kõigest 10 % kogu tema territooriumist. Kogu kodupiirkonna ulatuses ehk 180 ruutkilomeetril liikus Ilse poegadega alles alates oktoobrist.

Raido Kont

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.