Palja käega ära puutu!

Postitas Aasta Loom - L, 13.10.2018 - 15.00
Avapilt
Sisu

Ilvese julgad, mida looduses näed harva - metsakass kraabib neile enamasti lund või pinnast peale. Ekskremente leides ära neid aga palja käega puutu.
Foto: Aive Sepp

 

Omnivooride ehk kõigesööjate ja karnivooride ehk lihasööjate ekskremendid võivad sisaldada selliste parasiitide mune ja teisi haigustekitajaid, kes sobivad inimeselegi. Seepärast peab nende lähemal uurimisel ning eksponaatideks korjamisel kasutama kummikindaid või muid abivahendeid.

Herbivooride ehk taimetoiduliste pabulad ja junnid endast mingit ohtu ei kujuta. Näiteks põdra või jänese väljaheidetest võib kasvõi kaelakeesid ja kõrvarõngaid valmistada.

Ilvese silinderja kujuga ekskrement ei sisalda luukilde, karvu võib leiduda üksikuid. Nagu kodukass, nii ka ilves on valiv sööja ja eelistab puhast liha. Tema hambad ei võimalda närida konte ja külmunud saaki.
Kui iseseisvat elu alustavad ja ringi rändavad noored välja arvata, on ilvesed territoriaalsed loomad. Enda kohalolu varjamiseks kraabitakse väljaheidetele lund või pinnast. Territooriumi servaaladel jäetakse junnid nähtavasse kohta vedelema. Sõnum liigikaaslastele – ära tule, jahimaa on hõivatud! Samuti ei vaeva ekskrementide peitmisega kodupiirkonda otsivad noored isendid.

Ilusat jätkuvat ilvese aastat!

 

Vahur Sepp

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.