Mägravaatluste kampaania – kas jälje nägemine loeb?

Postitas Aasta Loom - N, 21.07.2016 - 10.30
Sisu
mäger
Tänavu esimese seitsme kuuga on mägravaatlusi laekunud üle 40, mis on mitu korda rohkem kui eelmise aasta 7 vaatlust. Neid võiks aga rohkem olla, julgustame oma vaatlusi kirja panema. Arvesse lähevad ka kõik looma tegevusjäljed.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Käes on marjaaeg ja seeneaegki pole kaugel ning ringiliikumist metsa alla rohkem. Võib sattuda metsas urgede peale või lausa mägralinnakutele. Neist võiks teada anda loodusvaatluste kodulehel: http://loodus.keskkonnainfo.ee/lva/ “Vaatlusena lähevad kirja ka jäljed, ekskremendid, tegevusjäljed ja hukkunud isendi nägemine, “ selgitab keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Reigo Roasto. “Vaatluste andmebaasi sisestades on näha, et tavalise vaatluse kõrval on valikus ka ülalnimetatud variandid.” Ehk teisisõnu, vaatluse kirja panemiseks ei pea mägra must-valgetriibulist kasukat nägema, vaid piisab jäljest või urust, samuti sellest, kui keegi näeb autotee peal hukkunud mäkra.
Kuidas aga toimida siis, kui eelmisel aastal oled oma kodukandi mägra juba kirja pannud? “Mina soovitan uue vaatluse ikkagi sisestada, mis siis, et eelmine vaatlus on samas kohas tehtud juba aasta tagasi,” kinnitab Reigo Roasto. “Kevaditi rändlindude esimene registreerimine ja õitsvate taimede kirja panemine igal aastal annab fenoloogiliselt väärtuslikku teavet. Mägra puhul see nii ei ole, aga kuna tänavu on mägra aasta, siis võiksime ka varasemaga võrreldes samades kohtades tehtud vaatlused andmebaasis registreerida. Ideaalis võiksid muidugi kõik looduses tehtud vaatlused jõuda loodusvaatluste andmebaasi,” kommenteerib Reigo Roasto.
Mägravaatluste leheküljel on värskemate vaatluste taga erinevad sildid: “kinnitamata” või “vaatlus kinnitatud”. “ „Vaatlus kinnitatud“ tähendab, et liigirühma ekspert on sisestatud vaatlusandmed üle vaadanud ja tõeseks tunnistanud, “ selgitab Reigo Roasto. “Meil on iga liigirühma peale üks või mitu eksperti, kes kontrollivad vaatlusandmed üle.”
Lisaks mägrale oodatakse kampaania korras tänavu vaatlusi ka teiste liikide kohta, neist kirjutame lähiajal.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.