Mägrakivi linnaku "varemed"

Postitas Aasta Loom - K, 14.09.2016 - 09.00
Sisu
mägrakivi pahklas
Mägrakivi künklik ümbrus viitab kunagise ulatusliku mägralinnaku olemasolule. Foto: Tiit Hunt

Määra- ja kähri-nimelisi kohti on Eestis päris palju, sest just nii varematel aegadel mäkra kutsuti. Mägrast endast seekord ei pajatagi, vaid hoopis temanimelisest rändrahnust, mis lebab Raplamaa metsas Pahklas. See on ehk ainus Mägrakivi nimeline rahn Eestimaal.
Mägrakivi pole saanud oma nime juhuslikult – mõistagi.
Kivi künklik ümbrus viitab tõesti kunagise ulatusliku mägralinnaku olemasolule, mis inimestele kahe silma vahele jääda ei saanud, ja mis kivilahmakale tabava nime anda aitas. Tänaseks on kunagise mägralinnaku hiilgusest järgi vaid aimatavad “varemed”.
Tänagi on kivi all urg, mis kuulub küll ilmselt reinuvaderile või kährikule. Peremeest ennast parasjagu näha ei olnud, aga mitte just ammused tegevusjäljed valendava kondikese näol andsid märku, et elu kivi all pole päriselt kadunud.
Lisaks Mägrakivile leiab Pahklas teisigi rändrahne: Eestimaa kivide kuningaks tituleeritud Pahkla suurkivi, proosalise nimega Lasketiirukivi ning samuti Mari nutukivi ehk Vaeslapse leinakivi. Neid varjas 1973. aastast kuni okupatsiooni lõpuni siinset kaunist metsa risustanud punalipulise õhukaitsearmee raketibaasi territoorium.
Kõik rändkivid peale Lasketiirukivi võeti kaitse alla juba 1937. aastal. Sellest ajast pärineb ka betoonist looduskaitsemärk Mägrakivi kõrval.

 

Tiit Hunt

mägrakivi lõhe
Roosaka rabakivi kõrge pikilõhe on parasjagu suur mahutamaks inimese. Mägrakivi on tahuline ja lõhenenud, paiguti sammaldunud 3,7 m kõrge rändrahn, mille ümbermõõt on 20,4 m.
Foto: Tiit Hunt
 
mägrakivi urg
Pahkla kivide grupist on Mägrakivi kõige lihtsamini leitav ja ligipääsetav ning käidav kohalik vaatamisväärsus. Näha on ka urg, mis kuulub praegu rebasele või kährikule.
Foto: Tiit Hunt 
 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.