Mäger praegu

Postitas Aasta Loom - L, 19.11.2016 - 09.00
Sisu
värske mägrajälg
Värske jälg. Mägra astumised meenutavad pisikesi karu jälgi. Viis varvast ja küünised saab selgelt üle lugeda.
Foto: Tiit Hunt
 

Saaremaa mägrakaameras sai viimati näha priskeid loomi 5. novembril, vahetult enne külmakraadide ja lume tulekut. 12. novembril, kui lõpetasime selleks aastaks videostriimi vahendamise mägralinnast ning viisime kaamera hirveplatsile üle, läks termomeeter taas õrnalt plusspoolele ja sadas uduvihma.
Otsustasin üle vaadata tuttavate mäkrade Kadi ja Tõnise mägramaja, mis asub hirveplatsilt poole kilomeetri kaugusel. Ennäe, täiesti värsked mägra jäljed ning mõne päeva tagused kähriku omad. Mis siit järeldada võiks? Ehk seda, et mägrad veel ei plaani pikemat uinakut. Kui ilm pole päris külmaks läinud, siis eelistatakse ikka õues käia, ehkki rasvakiht kasuka all on väga paks ja süüa pole tarvis otsida. Talvenäoga nädala jooksul ei tulnud aga mägrakaamera ees olevatest urgudest välja ükski mäger. Ainult kährikud käisid jälgi tegemas ja isegi pugesid mõneks tunniks mägramajja magama.
Kolme viimase aasta tähelepanekud viitavad sellele, et pikemasse uinakusse jäädakse Saaremaal novembrikuu viimastel päevadel. Seda, kuidas mägrad sel sügisel käituvad, veel ei tea.
Kui kellegil on tuttav mägralinn, võiks minna vaatama, kas uru juures on viie varbaga ja pikkade küünistega jälgi.
Saaremaal sulas lumi juba ära, aga mandril jagub seda paljudes kohtades ehk veel mitmeks päevaks. Praegu on jäljed hästi näha.

Tiit Hunt, rmk.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.