Nädal metsas. Keskpäevased karud

Postitas Aasta Loom - T, 29.05.2018 - 15.46
Avapilt
Sisu

Siit ja sealt tuli uudiseid, et karud lõuna ajal suure palavaga lagedal liikvel. Üks põhjus kindlasti see, et karusid on palju. Teiseks, et vanaloomad peavad pulmi ja sellega seoses seni kõikjal emaga koos liikunud noored iseseisvat elu alustamas. Veidi peata, kogemusteta ja julgemad, uue olukorraga tutvumas. Kolmas põhjus sääsed! Eks ongi kuuma päikese käes lagedal ainuke koht kus nõelravist puhkust saab. 

Ka meie metsaserva rajakaamera sai tuttava karupere peale. Nagu muudki tähelepanekud, keset päeva kell kolm.  

 

karu
Kaamerasilm uduseks hingatud, pilt romantilisemaks muudetud, astus karupoeg edasi. Aga mitte omapäi, vaid emale järele.  Tähendab, et meie emakaru veel ei pulmita. Aega on, karude pulmad kestavadki pikalt, juulini välja. Või jätab emakaru juba teist aastat peo ära? Mõnevõrra arukas oleks, pojad saaks pikemalt õpetust. Õpetatud meie metsa karud aga on, kuigi neid on palju, pole pahandustest seni kuulnud. Mööduvad ka mesitarudest paarikümne meetri kauguselt ja ei torgi. Teavad vist, et inimese omad.   
 
karu
Piltide põhjal ei tulnudki karud mööda metsaserva rada, vaid pigem keskpäevaselt lagedalt põllult ja suundusid sügavamale metsa. Kaadrisse jäid vaid kaks karu, ema ja poeg. Arvatavasti oli neid ikka rohkem, kui tegu tuttava perekonnaga kus kolm poega. 

 

Metskurvitsapere. Ema koos poegadega. Kuna tegu on kurvitsalistega, siis pole alati nii, et pojad ja ema. Näiteks metstildri peres on isaslind poegade üleskasvatajaks. Nende ema asub kohe peale poegade väljahaudumist tagasi lõuna poole teele ning pisikeste eest hoolitsemine jääb isa kanda. 

Aasta loomast ilvesest pole taas märki. Ka metsateede mudased lombid on kivikõvaks kuivanud ja jälgi ei leia. Pojad peaks juba emaga ringi liikuma. Lihatoidulise üksikema elu pole kerge, saak tuleb tabada ka jahipidamist segavate poegade kõrvalt. Paljudel lindudel on pojad pesast väljas. Imetavale ilveseemale kergem saak kui jänes kinni saada. Ja ega mets vakka jää kui ilvesel kõht täis. Linnud munevad sel suvel veel mitmed kurnad. 

 

Jänes käib jätkuvalt soola limpsimas. 

 

Öises metsas teised hääled. Mäger käib toitu otsimas ja laulurästas laulab. Muidu kuuseladvas laulev laulurästas laulab videos maas ja on oma kunstis väga osav. Näitab end korra all paremas nurgas. 

 

kuldking
Õitsemisega on alustanud 2018 aasta orhidee, kaunis kuldking. 

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.