Käsi ja tiib: "sõrmed" nahkhiire tiivas

Postitas Aasta Loom - L, 08.02.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

Nahkhiire tiivad on moodustunud samadest luudest, mis on olemas ka inimese käe sees ja ka teiste imetajate käppades, aga need on tundmatuseni moonutatud proportsioonidega. Ülemine "konks" tiival on sama, mis inimesel täidab pöidla rolli. Nähtavad "sõrmed" nahkja tiiva sees algavad juba nende luudega, mis meil on peopesas sisse jäävad kämbaluud.
Foto: Rauno Kalda

 

Kõigepealt väike selgitus nahkhiire ladinakeelse nime kohta: taksonoomilise käsitluse järgi kuuluvad nahkhiired klassi imetajad ja seltsi käsitiivalised, teadusliku nimetusega Chiroptera. See nimetus on tuletatud vana kreeka keelsetest sõnadest cheir  ja pteron, mis tähendavad vastavalt "käsi" ja "tiib". Nimetus viitab nahkhiirte tiibadele, mis on nende keha üheks kõige omapärasemaks osaks.

 

röntgenpilt käest
Inimese käsi. Kui nüüd siit tiib aretada, peaks kämblast alustama.


Vaadates nahkhiire tiiba ehk lennust valguse käes, on selgelt näha neli pikka sõrme ja pisike ettepoole suunatud pöial. Nähaolevad sõrmed ei ole aga tegelikult moodustunud ainult sõrmeluudest, vaid hõlmavad ka kämblaluid. Meil on need luud peopesa sees peidus.
Nahkhiire sõrmeluud on võrreldes teiste imetajatega väga painduvad ning sellele aitab kaasa ka nende lapikum kuju. Nahkhiired on võimelised oma sõrmi kokku ja lahku liigutama, mis võimaldab lennates tiiva kuju muuta või maadununa tiivad kompaktselt keha vastu kokku pakkida.
 

Oliver Kalda, nahkhiire spetsialist


 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.