Nahkhiire neljapäev – koroonaviirus ja nahkhiired

Postitas Aasta Loom - N, 26.03.2020 - 15.39
Sisu

tiigilendlane

Hoiame silma peal koroonaviiruse uuringutel – praeguseks pole lõpuni selge, millise imetajaliigi kaudu koroonaviirus ikkagi inimeseni pääses, aga uurimine käib. Lähemal ajal teeb ka Eesti Loodusmuuseum koos teadlastega  käsitiivaliste ja viiruste teemalise podcast´i. Anname sellest jooksvalt teada!
Fotol tiigilendlased, autor Rauno Kalda

 

Meediast on palju läbi käinud sõnad koroona ja nahkhiired, kuid nendevahelisest täpsest seosest on räägitud vähe. Selgitame lühidalt, kas ja kuidas nad omavahel on seotud. Kõigist maailma imetajatest tervelt 20% ehk ligi 1400 liiki on käsitiivalised - tavakeeli nahkhiired. Vastab tõele, et on nahkhiireliike, kelledelt on leitud erinevaid koroonaviiruseid. Samas pole teada ühtegi nahkhiirte koroonaviirust, mis oleks zoonootiline ehk suudaks levida nahkhiirelt otse inimestele. Varasemate koroonaviiruse puhangute puhul (SARS ja MERS) kandusid viirused inimestele üle tsiibetkassilt ja üksküür-kaamelilt. Mõlema puhangu puhul mängisid olulist rolli ka viletsad hügieenitingimused, milles loomi peeti.

Praeguse COVID-19 puhangu puhul ei ole viiruse otsene allikas veel selge. Viiruse genoom sarnaneb küll suurel määral ühe nahkhiirtelt leitud koroonaviirusega, kuid selle osad, mis määravat viiruse nakatamisvõime, on inimesele kandumiseks küllalt sobimatud. Seetõttu peetakse tõenäoliseks, et viiruse jõudmisel inimesetele oli taaskord vaheperemees. Lisaks on sarnaseid viiruseid leitud ka teiste loomade seas. Üldisemas plaanis on nahkhiirte koroonaviiruseid leitud ka Euroopas, kuid kõige rohkem esineb neid troopilistes piirkondades. Troopikas ega ka Euroopas ei ole teada juhtumeid, mis kinnitaks nahkhiirte koroonaviiruste levikuvõimet otse inimestele. Seega ei ole põhjust karta, et hoone seina vahele kolooniasse kogunenud nahkhiired meie tervisele ohtu põhjustaks, kuid nagu iga metslooma puhul, tuleks ka nende puudutamisel kasutada kindaid.

 

Oliver Kalda,
nahkhiirespetsialist

 

Lisame huvilistele lugemiseks linke:

Eesti zooloogiateemaline blogi Zooloogid 2.0:  https://zooloogiablogi.ee/blogi/uued-pandeemiad-on-siin-et-jaada-kui-inimkond-ei-muutu/?fbclid=IwAR2Lmx9Q92N1OY_G0f90ttsVQremytbmgpf-6xmT3uoejTpsRN4QjIxOrVI

Välislingid:

http://www.batcon.org/resources/media-education/news-room/gen-news/80-latest-news/1227-bci-s-faq-on-bats-coronaviruses-and-zoonotic-disease

https://www.nature.com/articles/d41586-020-00548-w

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.