Nahkhiire neljapäev - päeval lendavatest nahkhiirtest ja viirustest

Postitas Aasta Loom - N, 28.05.2020 - 12.54
Avapilt
Sisu

Loodusfotograaf Ave Kruuselil õnnestus nädalapäevad tagasi Viimsi kandis pildile püüda päeval ringilendav nahkhiir. Liiki ekspertidel piltide põhjal määrata veel ei õnnestunud.

 

Üldiselt teatakse nahkhiiri ikka pimedas tegutsejatena, eriti meil Eestis. Öeldakse, et nahkhiired on ööloomad. Aga nagu ikka ja jälle ilmsiks tuleb – reeglist on erandeid. Huvitav on see, et just kevadel teatatakse päevavalges ringilendavatest nahkhiirtest sagedamini.

 

Vahel on selliseid vaatlusi tehtud isegi südapäeval eredas päikesevalguses. Kohe tekib küsimus, et miks nahkhiired sedasi käituvad. Põhjusi on kindlasti erinevaid: nahkhiir aeti päeval varjepaigast lendu, ta otsib uut varjepaika; ööd on külmad ja nahkhiirel kõht tühi, aga lendavaid putukaid leidub ainult päeval; rändel merd ületades jäi nahkhiir „hilja peale”; nahkhiir käitub ebatavaliselt, sest tal on mingi haigus.

Igal juhul on nahkhiireuurijad väga huvitatud kõikidest teadetest päeval lendavate nahkhiirte kohta, aga tuleb veel kord meelde tuletada, et selline käitumine on ebaharilik ning igaks juhuks tuleb olla ettevaatlik – nahkhiirel võib olla marutaud.

Hispaaniast Riglose küla lähedalt on teada juhus, kui halvasti lendav nahkhiir tõmbas endale fotograafi tähelepanu. Nahkhiir lendas päeval kella 11 ajal, põrkas vastu kivimüüri, lõpuks maandus. Fotograaf läks nahkhiirt katsuma ja sai hammustada, tunni möödudes nahkhiir suri. Hiljem selgus, et nahkhiirel oli marutaud. Õnneks oli fotograaf vaktsineeritud marutaudi vastu juba 3 ja 8 aastat enne hammustada saamist ning kordusvaktsineerimine tehti ka 5 ja 8 päeva peale hammustada saamist. Teadlased said harvaesineva võimaluse kontrollida vaktsiini toimimist inimesel. Vaktsiin tegi oma tööd hästi ja see inimene marutõppe ei jäänud. Täpsemalt saab selle kohta lugeda ajakirja Acta Clinica Belgica 2013. aasta jaanuarinumbrist.

 

Lauri Lutsar,
nahkhiireekspert

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.