Nädal metsas. Soojad ilmad ja torm.

Postitas Aasta Loom - E, 28.11.2016 - 18.43
Sisu

Lumeta nädalal oli Soosaare kaameratel tööd küllaga. Vahepealse külmaga urgudesse konutama jäänud mägrapere tundis õhusooja ning pistis nina välja. Salvestiste järgi käidi isegi metsa all uitamas. Niisama uudistamas, aga kindlasti ka söögipoolist otsimas.

Tormituuled kangutasid puid päris mitu päeva. Põnev oli näha, kuidas mägrad tormisesse ilma suhtuvad. Videos 1:20 kuuleme üht suuremat tuulepuhangut, mispeale mäger koonu tõstab ja ohtu hindab. Videos 4:54 on samuti kuulda tugevat tormimüha, millest loom aga suuremat välja ei tee. 7:10 peal tõuseb järjekordne tugev maru, tõenäoliselt murdusid ka mõned suuremad oksad, mis kahte mäkra täiskäigul uru poole peitu sööstma sundisid. Ega maa all peidus olleski vaikne ole. Suurte puude võrad käivad tormituules raginaga üksteise vastu ja vali heli kandub mööda tüve alla. Võimsad ja suured harali juured undavad, kõmisevad ja väänduvad. Kogu mägramaja rapub ja koliseb.

Veel näeme, et mägrad asjatasid ka nüüd unepausi ajal tööd teha. Taustal kuuleme peale tormimüha ka lehtede riisumise sahinat. Nagu poleks neid enne lume tulekut küllalt maa alla tassitud.

 

Nagu mõned korrad esimese kaamera ees, mürasid nüüd mägrad teise rabapoolse uru suudmel. Esimeste väljas käikude ajal muidugi mitte, siis liiguti rahulikult. Mängulusti võis valla päästa metsa alt leitud söögipoolis. Ega naha alla kogutud suured rasvavarud hetkelist näljatunnet leevenda. Peale head päris ampsu on meel kindlasti hulga rõõmsam.

12:20 peal kraabib peremees järjekordse sületäie lehti ja kannab urgu.

 

Soosaare tagumise kaamera ees liikusid lisaks mäkradele ka kährikud. Huvitav on olnud jälgida, kuidas kuldse sügise aegu ainult mäkrade kannul urge jultunult uudistanud manulised talveks linnaku teise külge on taandunud. Talveks mäkrade lemmikuiks kujunenud uruavade ees neid väga ei näegi. Ilusti on rahu tehtud ja veedetakse pime talveaeg üksteisest eraldi.

 

Salumetsa urgude juures tunnevad kährikud end vabalt. Peremehi pole ammu näha olnud. Pontsakas paar kasutab neljast urust kahte. Teisest minutist edasi on videokaadrid uuelt kaamerapositsioonilt. Maa-aluse linna uks jääb vasemast kuusehakatisest veidi paremale. Kaadri keskosast natuke vasakule. Seda urgu kasutavad kährikud kõige rohkem.

 

Metssiga Salumetsa kaamerate tumepunaste lampide valgel.

Inimsilmale on Salumetsa linnakut jälgivate rajakaamerate öine valgustus selgelt näha. Metssiga ei peaks aga punast spektrit nii hästi eristama. Kui, siis üsna õrnalt, sest päris paaniliselt suur siga jalga ei lasknud. Või kuulis ta ära väga vaikse klõpsu, mis kaamerast enne käivitust kostab, sest võttis taanduva poosi hetk enne tulede süttimist.

 

Kaamera salvestas veel ühe teise tavalise Salumetsa elaniku ja mägraurgudest lugu pidava loomakese. Kaelushiire. Kindlasti on ta siin sage tegelane, aga kuna teised kaks kaamerat on laiema vaatevälja saamiseks paigutatud kaugemale, ei päästa tema väike keha neid nii kergelt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.