Nädal metsas. Hundid.

Postitas Aasta Loom - T, 06.12.2016 - 01.45
Sisu

Soed taas Salumetsa linnakul. Ühte näeme kaamera ees, teise hundi silmapaar vilksatab viivuks metsa varjust. 

 

Salumetsal käib vilgas elu ilma mäkradetagi. Linnakul arvatavasti juba mitmendat aastat talvekorterisse sättival mägrapaaril ei paistnud seni konkurente olevat. Sel nädalal aga saabus lisa. Urge tuli uudistama teinegi kährikupaar. Üks uustulnukatest on päris näruses seisus. Kärntõbi korralikult kallal ja loom väga hädas. Tema liikumisest on näha, et juba praegunegi külm teeb liiga. Paariline paistab terve olema. Üsna veatu välimusega kasukas teisel.

Lisaks kährikutele näeme ka rebast linnakul käimas.

 

Kuigi Salumetsal on urge neli, kipuvad kährikud neist üht eelistama. Samasse urgu ei taha aga mitu peret ära mahtuda. Või on varasema paari jäik suhtumine uustulnuka peletavast välimusest tingitud? Igatahes läks kakluseks ja sissetungija löödi välja. Et sõnum selgem saaks, aeti koduta paari veel metsa allgi tükk aega taga.  

Kärnas kähriku maa alla minek, urus olemise kestus ning seal lahti läinud kriiskamise kaugus annavad aimu, kui sügaval linnaku urusopis uinakut tehakse.

Kui kährikud omavahel tülli lähevad, kostab tihtilugu sellist kisa. Tuttav hääl neile, kes metsa ääres elavad. Ka sügisesest õunaaiast kostab teinekord öösiti sama häält.

 

Tänavuse aasta looma maja käisid vaatamas järgmise aasta loomad. Metskitsed. Kaamerasse jäi ka kaader, kus kitsed metsa kohalt kostuvat valju heli kuulatavad. Kaitsevägi pidas õppusi ja müristajaks oli kopter.

 

Soosaare mägrad olid liikvel soojade ilmade lõpuni. Nii kui külmemaks läks ja lumi tuli, jäädi taas tubaseks.

Kährikud on julgemaks muutunud. Kui vahepeal jäi mulje, et ollaksegi rahul oma tagumiste urgudega ning mäkradele külje alla enam ei trügita, siis läinud nädalast näeme muud. Kährikud kasutasid jälle julgelt esimesi urge. Tõenäoliselt ollakse urgude esiosas ega trügita sügavamale, sest mäkradega selgeid tülimärke kaamerasse ei jäänud. Nagu Salumetsalgi, on ka siinsel linnakul mitu kährikupaari. Kaklust pole veel näinud, aga pinev hetk on videos 8:20 peal. Kährik vaatab hulk aega tõtt linnaku tagaservas kilavate silmadega kährikupaariga. Ühtäkki toimub pealetung. Urusuudmel valvanud kährik kaob linnakusügavusse, üks sissetungijatest järgneb, aga naaseb ka kohe tagasi välja kaasa juurde.

Kui ilmad saavad väga talvised, ei kipu linnakust välja ka kährikud.

 

Ka Soosaarel käis metskits. Sokupoiss. Uuris ja nuusutas urgu, kuni ehmus ja põgenes. Ju kostis seest hääli. Linnakult läksid üle ka metssead ja rebane.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.