Külas ilvesekaamera asukatel - Gellal, Printsessil, Koopailvesel

Postitas Aasta Loom - R, 23.11.2018 - 17.10
Avapilt
Sisu

 

Möödunud nädalal sain ma ettepaneku teha külastus Elistvere loomaparki, et vaadata, kuidas sealsete ilveste käsi käib. Valisin külastuseks argipäeva, sest siis on pargis uudistajaid enamasti kõige vähem ja nii on mul võimalus loomade toimetamisi jälgida vaikselt ja häirimatult. Varusin selleks mitu tundi, sest ega lühema ajaga nende päevasest rutiinist aimu ei saa.
 

Kohapeale jõudes märkasingi kohe üht suurt ja väga heleda karvkattega looma – see oli emand Gella. Ta istus liikumatult oma lemmikpaigas. Kohal, mis paistab kätte ka ilvesekaamerast. Teinekord võib ta seal liikumatult püsida isegi üle tunni ning nii mõnigi on pidanud teda hoopis topiseks.


 

ilves gella
Tallinna Loomaaias sündinud Ilveseemand Gella näitab end meeleldi rahvale.
Foto: Remo Savisaar
 

 

 

Suundusin tegema tiiru ümber aediku, sest ilveseid on ju aedikus veel. Teadsin varasemalt kohta, kus meeldib olla ilvesele, kes on saanud nimeks Koopailves. Oma tavapärases paigas, ühes lohus, langenud puude varjus ta mulle esimesel tiirul silma ei hakanud. Alles tunnike hiljem vaatas ta mulle vastu tuttavast kohast. Veel pool tundi hiljem oli peanupp juba nii hästi näha, et otsustasin teha ka pildi. Koopailvesele end väga näidata ei meeldi. Talle meeldib püsida varjus, kuid samas jälgib ta sealt peidikust tähelepanelikult mööduvaid külastajaid.

 

Koopailves
Koopailves on sündinud vabas looduses ja Elistvere aedikus käitub pelglikult.
Foto: Remo Savisaar
 

 

Ühel hetkel oli loomapargis kuulda läheneva ATV müra – see tähendas ilvestele toidu saabumist. Gella elavnes hetkega ja jäi vaatama heli suunas. Nähes ATV-d, saatis ta seda pilguga ja asus seepeale aedikus ringi liikuma. Teised ilvesed püsisid varjul, neid ma ei näinud.
Toiduks toodi värsked kodusea südamed. Hinnanguliselt 7-9 tükki. Jäin varitsusse koha lähedale,
kuhu südamed poetati. Esimese 5 minuti jooksul ei toimunud midagi. Alles siis, kui ATV lahkus, oli
näha, et Gella on liikvel. Ootasin tema saabumist. Ja siis ta tuli, vaikselt ja väärikalt.

 

gella
Gella läheneb kohale, kus on ootamas toit.
Foto: Remo Savisaar

 

 

Gella haaras esimese südame hambusse ja jalutas sellega paar meetrit eemale. Seal asus ta seda nätsutades sööma. Kogu söömingu juures kasutas ta vaid suud, käpad käiku ei läinud. Nätsutas ja näris, kuni esimene süda oli söödud. See oli üpris pirakas tükk ja selle söömine võttis hea mitu minutit. Seejärel läks ta uue südame järele ja kogu protsess kordus. Gella tundis, et tahaks veel ja nii läks ta ka kolmanda tüki järele. Seda jäi ta sööma kohapeale. Kolmandast suutis ta ära süüa poole. Paistis, et kõht sai täis. Gella jalutas eemale aediku keskpaika ning asus seal end puhastama. Hea mitu minutit pesi käpaga oma nägu, nagu kaslased seda ikka teevad.

 

gella peseb
Kass mis kass! Gella niisutab käppa, et sellega nägu pesta.
Foto: Remo Savisaar

 

 

Nägu pestud, suundus Gella aedikus ringkäigule. See oli hetk, kus märkasin, et aedikus oli liikvel ka kolmas ilves, kes kadus sama ruttu, kui ma teda märgata olin jõudnud – see oli Printsess. Gella suundus aga Koopailvese juurde. Tea, kas andis äkki Koopailvesele teada, et söök ootab? Igatahes sealt edasi tegi ta aediku ääres pikema tiiru, möödudes ühel hetkel minust vaid mõne meetri kauguselt. Püsisin liikumatuna ja nautisin vaatepilti. Gella jalutas tagasi oma lemmikkohta ning jäigi sinna. Mina püsisin aga teisel pool aediku serva, andes võimaluse külastada söömispaika ka teistel ilvestel, kes pole nii julged kui Gella.

Olin jäänud paigale ligi pooleks tunniks ja läksin siis taaskord ringile. Nüüd märkasin eemal, puude varjus ka varem vilksamisi nähtud Printsessi! Oh, kui ilus ta on! Hoopis teistsugune, kui Gella või Koopailves. Printsess jälgis mind teraselt ning näha oli, et ta mõtles, kas ma märkasin teda? Nii vaatasime üksteist pika minuti. Tardunud olin nii mina, kui tema. Ühel hetkel pidas ta targemaks varjuda ja läinud ta oligi. Printsessi väljanägemine, olek ja käitumine on täpselt sellised, nagu on see minu vabas looduses kohatud ilvestel. Nad on tähelepanelikud, ettevaatlikud, valvsad ning valvel. Nad ei taha sattuda inimese pilgu alla ning väldivad kontakti. Hiljem sain teada, et kui Gella on sündinud vangistuses/loomaaias, siis Printsess pärineb Ida-Virumaalt ning tema on sündinud looduses. Sellest oli kohe aru saada! Samuti on arglik Koopailves pärit loodusest, Räpina lähedalt metsadest.

 

Printsess
Printsess on märganud inimest ja mõtleb hetkeks, kas teda on märgatud? Järgmine hetk oli ta kadunud, justkui kummitus.
Foto: Remo Savisaar

 

Elistvere ilveste külastuse üheks sooviks ja plaaniks oli mul näha, kuidas on sirgunud Gella ilvesekutsikad, kuid neid ma kahjuks ei näinudki. Jäi üles vaid küsimus, kus nad on? Hiljem selgus kurb uudis.

Remo Savisaar

 

Ilvesepoegi pole enam

Kommenteerib Andri Plato, RMK Põhja-Eesti piirkonna külastusala juht: Peale päikeserikast suve on Elistvere loomapargis sügiseselt nukram aeg. Meie kolme ilvesepoega kahjuks ei ole enam oma ema kõrval hullamas. Poegadel oli ümarussid ja tõenäoliselt emapiima puudumine lisasöödana viis kõik kolm traagilise lõpuni.
 

ilvesekutsikas
Ilvesekutsikas Elistveres augustis 2018.
Foto: Tarmo Mikussaar


 

Gella
Gella imetamas väikeseid ilveseid augustis 2018.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.