Kobraste ringirändamise aeg

Postitas Aasta Loom - L, 13.04.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Suure asustustiheduse korral tekivad sabale mõned armid. 
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Vanemate juures elavad koprad kuni kaks aastat ja lahkuvad varakevadel. Neile oleks justkui viisa kaasa antud. Oma kodupaiga otsinguil tuleb läbida palju võõraste liigikaaslaste territooriume. Mingi ime läbi saavad nad sellega  hakkama. 
Need ülesanded pole sugugi kerged. Lisaks instinktidele tuleb tegutseda katse-eksituse meetodil. Paljud hukkuvad. Eriti keeruline on olukord üleasustuse korral. Võõrad liigikaaslased ei tunne sellise nooruki vastu mingit armu. Kehtivad kõik kapitalismi reeglid. Juhul kui kusagil ei õnnestu kanda kinnitada, võib vanemate juurde tagasi pöörduda, aga ei mingeid pruute ega peigmehi. Antud piirkond ei toidaks kahe poegiva emaslooma järglasi. Noorukil tuleb aasta sünnikodus tööd rügada, tugevamaks muutuda ja järgmisel kevadel teha uus katse. 
Suguküpsus saabub kolmandal eluaastal. Enamasti on selleks ajaks hõivatud oma territoorium ja rajatud algelised eluruumid. Arvatakse, et 1/5 emasloomadest saavutab suguküpsuse kaheaastaselt. Ilmselt on tegu nendega, kes satuvad kokku kinnisvara omava abielukuulutuse välja pannud armsa poissmehega. Teised võivad suvi läbi elu-ala otsinguil  ringi hulkuda ja sattuda kõikvõimalikesse paigusse, näiteks kodutiikidesse. Sügiseks jäädakse kusagile paikseks või halvema stsenaariumi korral pöördutakse vanemate juurde tagasi.

Vahur Sepp

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.