Soome uuring: kopra elupaigad soodustavad imetajate arvukuse kasvu ja mitmekesisust

Postitas Aasta Loom - E, 23.09.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

 

Aastatel 2017-2018 Helsingi ülikoolis läbi viidud uuring näitab, et kobraste loodud veekogud pakuvad elupaiku rohkematele imetajaliikidele kui tavalised metsatiigid ning ühtlasi suurendavad isendite arvukust.

 

 

Kobras-tammiehitaja on ökosüsteemi insener, kelle ehituskunstist saavad kasu paljud teised loomad. Helsingi ülikooli uuringu tulemused  näitavad, et piibritel pole mitte ainult positiivne mõju kaladele, kahepaiksetele, putukatele ja veelindudele, vaid ka imetajatele.

Kõnesolevas uuringus leti, et kopra rajatud veekogudes elab pea kaks korda rohkem imetajaliike kui tavalistes tiikides, mis pole piibrite rajatud. Ka üksikute isendite arvukus oli seal ligi 10 protsenti kõrgem.

Eriti kasvas vaadeldud veekogudel saarmate, metsnugiste, nirkide ja põtrade arvukus.

Talviti saab saarmas kasu kopratammide kinnikülmumata alast - seal on tal kergem kala järgi sukelduda. Metsnugised ja nirgid kütivad uruhiiri, keda kopratammide lähedal elab rohkelt.

„Põtradel on kasu kobraste näritud puude ladvaosast. Tiikidel kasvab ka veetaimi, mis sobivad põtradele, nagu vesiroosid või võrsed, mida saab kätte madalast veest,“ kinnitab ülikooli põllumajandus- ja metsanduskateedri õppejõud Petri Nummi, kes on kobraste keskkonnamõju uurinud juba pea 40 aastat.

 

Allikas: Helsingi ülikooli uudistelehe teadusuudis

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.